10 éves lesz a VBK
Jól haladnak a nagyerdei víztorony felújításával
A város új turisztikai látványossága lehet a megújulófélben lévő Víztorony, a debreceni Nagyerdő emblematikus építménye. A rekonstrukcióra 487 millió forintot nyert az egyetem. A munka már javában zajlik, májusra kell elkészülnie a felújításnak. Mutatjuk.
A százéves Nagyerdei Víztorony 1994 óta helyi védettséget élvező ipari örökségnek számít. Funkcióbővítő rekonstrukciója az Észak-Alföldi Operatív Program keretében megvalósulhat meg. A fejlesztéssel nőhet a városrészt felkereső vendégek száma, több korosztály számára lesz vonzó helyszín a Víztorony és környéke, valamint a bővülő szolgáltatásoknak köszönhetően csökken a szezonalitás. Már nemcsak a nyári időszakban, hanem tavasszal és ősszel is látogatható lesz a felújított létesítmény, amelyet az elő- és utószezonban várhatóan leginkább az Aquaticumba érkező diákcsoportok vesznek majd igénybe.
Fotók és szöveg: hajdupress.hu
Az épület felújítása mellett speciális attrakciókat és szolgáltatásokat alakítanak ki, valamint többféle programcsomagot kínálnak majd a turistáknak. A Pallagi úton található ingatlan 1969-ben került az egyetem kezelésébe, azóta is a Klinikai Központ biztonsági víztartalékaként üzemel. A tervek szerint a Borsos-féle lépcső a felújítás után is megmarad, ehhez illeszkedik majd a rekonstrukció és a funkcióbővítés. A fő látványosság a kilátó lesz, ahonnan a turisták megcsodálhatják a debreceni panorámát. Emellett vízbár és kronoszkópos időutazás várja a vendégeket. A 40 méter magas létesítmény környezetében szökőkutat, csobogókat és pihenőhelyeket, valamint szabadtéri fesztiválok megtartására alkalmas területet is kialakítanak, így a fejlesztés összhangban lesz a megújult Nagyerdei Stadion közeli, északi kapuhoz eső közösségi terével.
A Nagyerdei Víztornyot az egyetem kezelésében lévő más látnivalókkal is összekötik majd, így tematikus útvonalakat úgynevezett „egyetemi sétákat” alakítanak ki: a főépület, a Díszudvar, az Aula és a Botanikus Kert, benne az Agóra Tudományos Élménypark összekapcsolásával.
Video: dehir.hu
Fentről.hu - retro légifotók, sok víztoronnyal
A VBK Facebook oldalán indult egy kis víztorony-felismerő játék. A lényege: ismerj fel minél több víztornyot a 60-as években készült légifotókon. Nyeremény: 1 éves ingyenes VBK-tagság :)
Itt lehet kommentelni a képek alatt: facebook.com/viztorony
De ide is beteszek egy kis galériát:
Fotók: fentrol.hu
Kívül-belül lenyűgöző Budapest legmagasabb víztornya
Nyomozzunk együtt!
Esemény!
Holnap lesz egy éve, hogy írtam bármit is, úgyhogy gyorsan gyorsan....
Zsuzsi a Tatai víztoronyban ad elő!
Íme az esemény: facebook.com/events/1598745010427120
Víztoronyrobbantás pénteken?
Én is csak most kaptam a hírt, hogy online petícióval tiltakozhatunk ellene.
Írd alá, hátha még nem késő!
http://www.kisalfold.hu/gyori_
http://www.peticiok.com/az_
Konkrétan pedig itt lehet online támogatni a kéményt dőlés ellen:
http://www.peticiok.com/signat
"314 Árpád Pirity [Magyarország] Győr
A múltat végképp eltörölni törekvéssel nem értek egyet. Mint a bezárásra került olajgyár utolsó műszaki vezetője személyes élmények és emlékek is kötnek a kéményhez. 1905-ben készült gyönyörű színes tervrajzát többször fogtam a kezemben a rajztár rendezgetése során. Rendkívül módon sajnálnám, ha Győr legrégibb gyárának utolsó emléke is semmivé válna. Felháborítónak tartom, hogy a GyŐRSZOL vezérigazgatója önhatalmúlag eldöntheti a kémény lerobbantását akkor, amikor a hatósági eljárás a védetté nyilvánításról még folyamatban van. 100 m3-es víztárolója (golyva) volt a biztonság arra az esetre, ha valamilyen ok miatt az extrakciós üzem hűtővíz ellátása megszűnne az üzemet a vészhűtővízzel ami a kémény tárolójában volt, le lehessen állítani."

Szavazni voltál már?
Margitsziget - új idők
Május elsején újra megnyílt a látogatók előtt a Margitszigeti Víztorony. Pár nappal korábban bent jártunk, megnéztük, mi történt az egy év alatt, amíg zárva volt.
Emlékeztetőül: A Göncöl Alapítvány kezelésében volt 25 éven át (ezt az új tulajdonos gyakorlatilag kifelejti a víztorony történetéből), tavaly pedig a főváros tulajdonában lévő Szabad Tér Színház Kht. szerezte meg. Kezdetnek körbeépítették egy hatalmas sátorral (ami eltakarja a víztornyot), kiűzték a tartályszintről a galambokat, kipucolták a sok köbméter galambürüléket, beüvegezték a törött ablakokat.
Lásd korábbi látogatásomat itt: Margitsziget 2011
A Csókterem szintjéig kifestették a víztorony belsejét, és itt felül a vas csigalépcső fa lépcsőfokait is lecserélték újra, betettek néhány padot, hogy le lehessen ülni, ha elfáradunk felérvén.
Ami újdonság: Az egész víztoronyban teljesen sötét van, lefedték az összes ablakot, és tucatnyi projektorral vetítenek a vásznakra.
Legalul vízesést, feljebb budapesti látványosságokat, és a kiállításokat is vetítik, mert más nincs a toronyban csak letakart ablakok, projektorokkal.
Ezeknek a vékony ponyváknak egyébként az első iskoláscsoport fog véget vetni, azonnal beszakítják az összeset, megjósolom.
Látogatásunkkor a földszintet kivéve mindenhol elképesztően meleg volt, nyilván mert egyáltalán nem szellőzik a torony, miközben tűzi a nap.
Talán, ha a bejárati ajtó nyitva lesz, és fent a Csókteremben is kinyitják az erkélyajtókat a látogatók, átszellőzik. Nem tudom, mennyire hosszú távra tervezik az elsötétítést, sokkal szebb lenne a lépcsőház a beáradó természetes fénnyel.
Apropó fények: május elsején estétől 9 nagy teljesítményű színes reflektorral lesz kivilágítva a víztorony külső felülete. Ezt már nagyon vártuk, aki arra jár, kérem küldjön esti képet! Tehát költöttek rá egy kis pénzt (a kht. egész más költségvetéssel rendelkezik, mint anno az alapítvány), de persze a beruházást nemcsak a főváros, hanem a látogatók is megfizetik, a belépő európai színvonalú lesz (lásd alább). A VBK volt az utolsó csoport, akik még ingyen felmehettek a víztoronyba. (Korábban is volt valami jelképes belépőjegy, amit egyébként én sosem vettem) Ja, majd' elfelejtettem, pedig az egyik legfontosabb: egy lépéssel közelebb kerültünk a víztorony homlokzatának felújításához, le lett bontva sok helyen a beton a vasalásról, azokon a helyeken, ahol megrepedezett.
Így biztosan nem fog lepotyogni semmi fentről egy darabig. Statikailag tökéletes állapotban van a torony, de a felületkezelés most akkor nagyon időszerű. Úgy látszik, történik valami a víztoronnyal, persze megint elhangzott a "forgó színpadot szereténk és gyorsliftet".
-----------------------------------
Nyitva: naponta 11-19 óráig,
előadásnapokon kizárólag a színház látogatóinak 19-23 óráig
Jegyárak:
normál: 1400 Ft
diák/nyugdíjas 800 Ft
csoportos: 1200 Ft (10 fő felett)
A belépés 6 éves korig díjtalan.
Óvodás és kisiskolás csoportoknak max. 2 kísérővel ingyenes, de csak előzetes időpont egyeztetéssel. Tel: 06-1 / 340-4196
További információk a víztorony idei prospektusában, katt ide.
Ez pedig egy tavalyi látogatás videója, akkor felmásztunk a legtetejére:
Korábban pedig:
UPDATE:
Volt hivatalos átadás is, íme:
Toronyépítmények csúszózsaluzással 1963
forrás: e-epites.hu
A filmben szereplő víztoronytípusok:
Gábor emailben érkezett kommentárja:
- ok. átírtam a típust az adatbázisban
András :)
Elhunyt Vízvárdi István, számos jelentős víztorony tervezője
Őszi Nyílt Napok a Szent István téri víztoronyban
2012. szeptember 14-15-16. Szeged
A Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozathoz kapcsolódóan szeptember 14-15-16-án, pénteken, szombaton és vasárnap a Szent István téri víztoronyban hagyományos őszi Nyílt Napokon várjuk az érdeklődőket. A belépés ingyenes!
Az állandó kiállítások – a szikvíz, a fizika története mellett a Délmagyarország által – „Mosolyogj, Öreg Hölgy!” címmel – meghirdetett nagy víztoronyfotózásra beérkezett fotókból összeállított kiállítást tekinthetik meg az érdeklődők.
A Szent István téri víztorony nyitva tartása:
Szeptember 14. (péntek): 900-1700 óráig
Szeptember 15. (szombat): 1000-1700 óráig
Szeptember 16. (vasárnap): 1000-1700 óráig
Bréking: víztornyos bélyeg a Magyar Postánál!
![]() |
A bélyeg érdekessége, hogy a 75 éves budapesti XIII. kerület évfordulóját a bélyeg ívszélén található felirat dokumentálja. Az újdonság Domé Eszter grafikusművész tervei szerint a Pénzjegynyomdában készült. A bélyeg elkészítéséhez szükséges fotóanyagot Budapest Főváros Levéltára bocsátotta rendelkezésre.
IDEGENFORGALOM IV. (1): MARGITSZIGETI VÍZTORONY
- Megrendelési kód: 2013192010231 (bélyeg)
- Megjelenés: 2013. március 5.
- Névérték: 195 Ft
- Perforálási méret: 30x40 mm (50 bélyeg/ív)
- Gyártó: Pénzjegynyomda Zrt.
- Fotó: Budapest Főváros Levéltára
- Tervezőművész: Domé Eszter
MAGYAR POSTA BÉLYEG ÜZLET INFORMÁCIÓ:
- Tel: (+36 1) 76 77 329
- E-mail: belyeg@posta.hu
RENDELÉS:
- Tel: (+36 1) 76 77 173
- Fax: (+36 1) 28 81 522
- E-mail: philately@posta.hu
- Internet: www.posta.hu
Egyébként felújítják ezt a víztornyot, fel is van állványozva, jöhetnek a fotók!
A németek már a spájzban vannak!
Képzeljétek, a neve miatt korábban még viccesnek gondolt, de máig is létező Német Nemzetközi Víztorony Társaság Magyarországra látogat a napokban. Egy egész buszt megtöltenek és felkeresnek pár érdekes víztornyot. Zsuzsi velük vacsorázik pénteken, majd biztos ír beszámolót.
3 nap alatt több mint 13 magyar víztornyot spájzoltak be a "Wassertürmlerek"
Éves őszi nagytúrájuk keretében 2013. szeptember 20-22-én hazánkba látogatott a Német Nemzetközi Víztorony Társaság (Deutsch Internationale Wasserturm Gesellschaft) 20 fős delegációja. E bevetésre kész kemény mag 2/3-a nyugdíjas víztornyászokból állt, akik főleg az ország középső és északi feléből érkeztek és egykori hivatásuk vagy éppen aktuális hobbijuk folytán kerültek a víztornyokkal kapcsolatba. Ez a lelkes érdeklődés a legtöbb esetben feleségeikre is átragadt, akik erre a szakmai útra is elkísérték őket.
A budapesti érkezés estéjén a Paprika Étterem vacsora asztalánál "margitszigetis bélyeggel" díszített úti programmal köszöntöttük a társaságot férjemmel, amikor is egyesek már viszonzásul a margitszigeti torony-élményeikről számoltak be.
A másnap induló feszített ütemű, autóbuszos víztorony-túra a Kulturális Örökség hétvégéjével esett egybe, annak érdekében, hogy a "Víz házai" mottó alatt mi is minél több toronyba bebocsátást nyerjünk.
Első úti célunk Szeged városa volt, hiszen a vendégszerető Öreg Hölgynél tett látogatás kihagyhatatlannak bizonyult. A Pulz utcai borostyánnal borított 100 éves víztorony csak titokzatossága miatt előzte meg őt.
Remek időnk volt. A sok lépcsőzéstől elfáradt társaság jó étvággyal fogyasztotta a Tisza-parti halászlevet és a csuszát, majd jót szunyókáltak a buszos városnézés alatt. Persze mire a Víztorony tériés a Rókus városrészbeli víztoronyhozértünk már újra csőre voltak töltve a fényképezőgépek. Levezetésképpen a közeli Ópusztaszerre látogattunk el, ahol Szent Mihály napi kézműves bemutatóra számítottuk, de végül a Körkép megtekintése után fáradtan inkább Gyopárosfürdő felé vettük az irányt. Vendégeink egy konferencia hotelben szálltak meg.
A vasárnap reggelünk az élmény és gyógyfürdő területén lévő, megújult, helytörténeti kiállítással berendezett kilátó-víztoronnyal kezdődött. Lelkesedésüket tapasztalva egy rövid, de átfogó diás előadást is tartottam nekik a hazai víztoronykörképről. Ezután indultunk Orosházára, az ország legkisebb múzeumába: a Kútmúzeumba. Kiss Horváth Sándor bácsi piciny víztornya elég elhanyagolt állapotban fogadott, de mindenképpen értékes színfoltja volt a napnak, amit még másik három orosházi víztorony követett: a patika melletti, a vasbeton tölcsérés a malomé.
Ebéddel a kondorosi betyár csárdában vártak bennünket, de érkezésünk után is - kiszolgáló személyzet hiányában - még egy órahosszát korgattuk a gyomrunkat, noha már napokkal korábban leadtuk a rendelést. Ez a késlekedés végzetesnek bizonyult. A tervezett törökszentmiklósi négy víztornyot vérző szívvel bár, de ki kellett hagyjuk ahhoz, hogy ne túl nagy késéssel érkezzünk Szolnokra a volt Járműjavító csodálatosan szépen felújított víztornyának külső-belső megtekintésére.
A házigazdák az újonnan elkészült saját tervezésű IC vagonnal is elbüszkélkedtek a vasút-barát tagok nem kis örömére. A víztornyot és egy gőzmozdonyt ábrázoló jubileumi emlékérmek vendégeinknek való ajándékozása nagyon kedves gesztus volt! Ezúton is köszönjük. Szolnokon keresztülbuszozva még lencsevégre kaphattuk a temetői, az Eötvös-tériés a Széchenyi lakótelepi víztornyokat.
Sötétedésre értünk vissza Budapestre, elsuhanva a népligeti víztorony mellett. A leglelkesebbek a hétfői hazautazás előtt még "begyűjtötték" a tatai útiés a budafoki víztornyokat. A fakultatív kirándulásként felajánlott siófoki víztoronyra azonban ezúttal már senkinek sem maradt energiája, hiszen a jó(víztornyok)ból is megárt a sok. Hazaérkezve a fennállásának 10. évfordulóját ünneplő társaság fotós hírlevélben foglalta össze a hazánkban gyűjtött élményeit.
Írta és szervezte: Gábor-Szabó Zsuzsanna
Víztornyok kvadkopterrel I.
Hamarosan még több ilyen (vagy jobb:) videót láthattok a víztorony.hu-n, amiket a saját kopterünkkel készítünk majd.
- Forrás: metropol.hu
- Légifotók: kallopeter.hu
- Öt éve még így fotóztunk a levegőből: viztorony.blog.hu...
Víztornyok kvadkopterrel II.
Video: Hornyák Csaba